افزار گستر
سه شنبه , تیر ۱۷ ۱۳۹۹
تاریخچه چاپ و نشر

تاریخچه چاپ و نشر نگاهی گذرا به آن

قبل از چاپ

تاریخچه چاپ و نشر نگاهی گذرا به آن: مفهوم انتشار مدت ها قبل از اختراع چاپخانه آغاز شد. از همان زمان اختراع نوشتن شروع شد. آثار کپی شده همه را با دست نوشته می کند. بدیهی است، این یک روند طولانی و پر دردسر بود، به همین ترتیب، کتابهایی به همراه نوع متحرک توسعه یافتند.

تاریخچه چاپ و نشر

اختراع چاپخانه

بنا بر گزارش ها، مخترع چینی بی شنگ اولین نوع متحرک را با وسایل نقلیه سفالی حدود ۱۰۴۵ اختراع کرده است، اما تا زمانی که یوهانس گوتنبرگ نوع متحرک خود را با فلز در حدود سال ۱۴۵۰ اختراع نکرده است که چاپ واقعاً خاموش شد. در این مرحله بود که کتابها شروع به گسترش بیشتری پیدا کردند. با چاپ کتاب هزینه تولید بسیار زیاد شد و کتابهای بیشتری نیز سریعتر چاپ شدند. این امر به شهروندان عادی امکان پرداخت کتاب می دهد. [ تاریخچه چاپ و نشر ]

تاریخچه چاپ و نشر

تاریخچه چاپ و نشر | کتابهای اول

در سال ۱۴۵۵، کتاب مقدس گوتنبرگ اولین کتاب بزرگی بود که در اروپا با نوع متحرک چاپ شد. بعد از ۲۰ سال نگذشت که نخستین کتاب به زبان انگلیسی، Recuyell of the Historyes Troye، چاپ شد. سپس در سال ۱۶۴۰، کتاب Bay Psalm اولین کتابی بود که در مستعمرات انگلیس آمریکای شمالی چاپ شد.

تاریخچه چاپ و نشر

مدلهای انتشار اولیه

تا اوایل دهه ۱۸۰۰، دو مدل انتشار به وجود آمد. یک نویسنده می تواند حق چاپ را بفروشد و مبلغ یک بار از ناشر را برای دریافت حق کتاب دریافت کند. از طرف دیگر، این کتاب می تواند “به کمیسیون” منتشر شود. در این مدل، ناشر هزینه چاپ کتاب را پیش می برد و تمام سود را تا زمان بازپرداخت هزینه حفظ می کند. پس از آن، ناشر ۱۰ درصد را حفظ می کند و نویسنده مابقی را بدست می آورد. اگر فروش هزینه چاپ را جبران نکرد، نویسنده مسئولیت هزینه را بر عهده داشت.

تاریخچه چاپ و نشر

آغاز انتشارات سنتی

تقریباً در صد سال آینده، این مدلهای دوگانه محو شدند و آنچه که اکنون به عنوان انتشارات سنتی به آن فکر می کنیم، ظهور کرد. از بعضی جهات، مدل سنتی فروش کپی رایت و انتشار آن به کمیسیون آمیخته است. بسیاری از نویسندگان برای کتاب خود مبلغی پیش پرداخت می کنند و نویسندگان حق خود را برای این کتاب امضا می کنند.

علاوه بر این، ناشران تمام سود را تا زمانی که هزینه تولید (و پیش پرداخت حق چاپ) بهبود نیافت، حفظ می کنند و سپس حق امتیاز را به نویسنده می دهند. با این حال، حق الزحمه بسیار کمتر است، اغلب بین ۱۰ تا ۲۰ درصد. [ تاریخچه چاپ و نشر ]

تاریخچه چاپ و نشر

معرفی خود نشر

با ایجاد شبکه جهانی وب در سال ۱۹۹۰، دنیای خود نشر منفجر شد. به طور ناگهانی تایپ کردن کتاب شما از یک رایانه شخصی و ارسال آن به چاپگر آسان بود. هنگامی که آمازون در سال ۱۹۹۴ راه اندازی شد، فروش کتاب شما به صورت آنلاین آسان تر شد. همزمان برنامه آنلاین Story Space منتشر شد. این نرم افزاری برای ایجاد، ویرایش و خواندن بود. بعد از ظهر مایکل جویس، داستانی به عنوان نمایش برنامه در دیسک های فلاپی فروخته شد.

تاریخچه چاپ و نشر

هنگامی که CreatSpace، سپس با نام CustomFlix Labs، که در سال ۲۰۰۲ راه اندازی شد، بازی را تغییر داد: به نویسندگان این امکان را داد که مانند هر کتاب حرفه ای دیگری در بازار چاپ و پیوند دهند. در سالهایی که از آن زمان می گذرد، بازار با آثار خود منتشر شده روبرو شده است. این شمشیر دو لبه است. نویسندگانی که قادر به انعقاد قرارداد انتشار نیستند، هنوز هم می توانند آثار خود را به خوانندگانشان برسانند، با این حال آنها به اندازه جدی مورد بررسی قرار نمی گیرند.

تولد انتشارات ترکیبی

اخیراً انتشارات ترکیبی به الگویی جدید تبدیل شده است که نویسندگان هنگام انتشار باید در نظر داشته باشند. این مدل جدید کنترل خلاقانه از خود نشر و مهارت خلاق و حرفه ای و توزیع نشر سنتی را به نویسندگان می دهد. توزیع پرداخت یادآور مدل “کمیسیون” در اوایل دهه ۱۸۰۰ است. ناشر فقط كوچكی از حق امتیاز را می گیرد، اما نویسنده مسئولیت هزینه های تولید را بر عهده دارد. [ تاریخچه چاپ و نشر ]

تاریخچه چاپ و نشر

انتشارات ترکیبی هنوز هم در دست خود است و در چند سال گذشته گام های موثری بر روی جلوه دادن نشر سنتی گرفته است. در سال ۲۰۱۸، انجمن ناشران مستقل کتاب لیستی از نه معیار را منتشر کرد که باید ناشر ترکیبی در نظر گرفته شود. این امر به مشروعیت نمایشگر می بخشد و ثابت می کند که این کتاب ها با کیفیت و در دسترس هستند.

در سال ۲۰۱۹، انتشارات سنتی، خود نشر و انتشار ترکیبی اصلی ترین راه های انتشار برای نویسندگان است.

راه های ارتباطی با ما:
واحد فروش: 09127198650
آدرس صفحه: AfzarGostar@
آدرس کانال: AfzarGostar@

مطلب پیشنهادی

نحوه تمیز کردن هد پرینتر

نحوه تمیز کردن هد پرینتر جوهرافشان اپسون

نحوه تمیز کردن هد پرینتر اپسون نحوه تمیز کردن هد پرینتر: اگر چاپگر Epson دارید …

تماس با واحد فروش: 09127198650